Imprezy cykliczne | Villa la Pierre
V

Villa la Pierre

Villa la Pierre

Grudzień 11, 2014

Imprezy cykliczne

 

Imprezy cykliczne

Działalność Strzegomskiego Centrum Kultury opiera się między innymi na organizacji imprez cyklicznych. Do takich imprez należą:

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W Strzegomiu podobnie jak i w wielu innych miastach i miasteczkach Polski gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Patronat nad imprezą sprawowuje Strzegomskie Centrum Kultury, gdzie co roku zostaje utworzony Sztab WOŚP. W Strzegomiu przeprowadza zbiórkę pieniężną pięćdziesięciu wolontariuszy. Na strzegomskim Rynku prezentują się Strzegomskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne, Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” oraz młodzieżowe wokalno-instrumentalne. Podczas koncertu odbywa się aukcja gadżetów WOŚP oraz licytacja rzeczy ofiarowanych przez mieszkańców Miasta i Gminy Strzegom.


„Święto Otwartych Serc” – styczeń

Akcja o 11 – letniej tradycji, której nadrzędnym celem jest organizacja ferii zimowych dla dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym. Podczas tego święta w miesiącu styczniu zorganizowane są niżej wymienione imprezy:
• Koncert Kolęd i Pastorałek
• Prezentacje Gimnazja Grają Tańczą i Śpiewają
• I Dekanalny Przegląd małych Form Teatralnych
• Koncert Karnawałowy
• Karnawał Przedszkolaka
• Estradowe Prezentacje Kół Teatralnych Gimnazjum
• Jasełka w wykonaniu Przedszkola Nr 2
• Koncerty zespołów rockowych i HIP-HOP


Zimowisko – luty

Strzegomskie Centrum Kultury organizuje zimowisko dla ok. 50 dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym. Program zimowiska obejmuje codzienne 3 godzinne zajęcia dydaktyczne. Zajęcia odbywają się zarówno w budynku SCK jak i w plenerze. Organizowane są zajęcia plastyczne, konkursy, zabawy sportowo-rekreacyjne, dyskoteki, projekcje filmów wideo. Dzieci otrzymują ciepłe napoje, słodkie bułki, słodycze a także nagrody za udział w konkursach. Na zakończenie zimowiska odbywa się wycieczka autokarowa połączona z pieczeniem kiełbasek, konkursy na śnieżne postacie oraz zjazdy saneczkowe.


Strzegomskie Spotkania z Teatrem – marzec

W bloku imprezowym pod tym hasłem biorą udział przedszkolne i szkolne teatrzyki amatorskie działające na terenie Gminy Strzegom. W ramach Spotkań z Teatrem organizowane są również spotkania w Klubie Melomana oraz wyjazdy do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Operetki Wrocławskiej, Opery Dolnośląskiej i wielu innych. Imprezom tym towarzyszy zawsze wystawa plakatów i kostiumów teatralnych.


Jarmark Wielkanocny

Impreza odbywająca się rokrocznie w Niedzielę Palmową ma na celu kultywowanie zanikających tradycji. Prezentacjom stroików, palm, pisanek i stołów wielkanocnych towarzyszy degustacja potraw i wypieków świątecznych. W przygotowaniu Jarmarku Wielkanocnego biorą udział świetlice wiejskie, szkoły i przedszkola, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Sekcja Haftu działająca przy Strzegomskim Centrum Kultury.


Dni Ziemi Strzegomskiej

Cykl imprez zorganizowanych przez Urząd Miejski oraz Strzegomskie Centrum Kultury mający na celu promowanie dorobku kulturalnego Gminy Strzegom. Podczas obchodów organizatorzy przygotowują bogaty program imprez, a na scenie prezentowały się takie gwiazdy jak:
• Ich Troje, Łzy, Stachursky, T. Love, Perfect , Zbigniew Wodecki, Kto To i wiele wiele innych
• w ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej odbywa się również Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Turniej Wędkarski.


Dzień Dziecka – czerwiec

Na stadionie OSiR odbywają się festyny dedykowane wszystkim dzieciom z okazji ich święta. Prezentacje artystyczne dzieci z przedszkoli i szkół strzegomskich, liczne konkursy i zabawy sprawiają dzieciom dużo radości. Dopełnieniem wspaniałej zabawy jest zapraszanie dziecięcych gwiazd estrady.


Bezpieczne lato – czerwiec/lipiec

Półkolonie letnie zorganizowane przez Strzegomskie Centrum Kultury, a dotowane przez Agencję Nieruchomości Rolnej i Urząd Miejski w Strzegomiu obejmują swym zasięgiem całą Gminę Strzegom. Akcja ta daje możliwość atrakcyjnego spędzenia 2 tygodni ok. 1.000 dzieciom.

Program opiekuńczo-wychowawczy, którym zostali objęci koloniści zwraca uwagę na podstawowe elementy: eliminację agresji, budzenie wartości samego siebie w grupie oraz promocję zdrowego stylu życia wolnego od nałogów. W czasie czterogodzinnych zajęć dzieci otrzymują gorący posiłek i słodycze. Są też konkursy z nagrodami. W ramach zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowane są ogniska z pieczeniem kiełbasek oraz nauka piosenek kolonijnych.


Turniej Wsi

Cykl imprez pod wspólnym hasłem Wielki Turniej Wsi ma już swoją tradycję. Od kilku lat rywalizują ze sobą wsie naszej gminy. Zawodnicy biorą udział w konkursach sportowych, artystycznych, konkursie wiedzy. Założeniem Turnieju Wsi jest szeroka prezentacja dorobku artystycznego i gospodarczego, a przede wszystkim integracja środowiska wiejskiego.


Dożynki Gminne

Dorocznym zwyczajem w całym kraju obchodzone jest święto plonów. Organizatorem dożynek Gminy Strzegom jest corocznie społeczność jednej ze strzegomskich wsi, przy wydatnej pomocy instruktorów Strzegomskiego Centrum Kultury. Program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowych ściśle związany jest z ideą uroczystości, a nasze rodzime Zespoły Folklorystyczne Kostrzanie, Goczałkowianki i Olszaniacy prezentują pieśni i tańce z różnych regionów Polski. Gościnnie występują również gwiazdy polskiej estrady, a były to: zespół „Orfeusz”, Hanka Bielicka, Krywań, Kabaret Śląski.


Jesienne biwaki – wrzesień

W miesiącu wrześniu na terenie miasta organizowane są Jesienne Biwaki. Wspaniała zabawa w jesienne popołudnia odbywa się na Grabach, Domkach, Osiedlu Kamionka, Piast i na placu przy ul. Kościelnej. Wspólne ognisko z pieczeniem kartofli, mnóstwo konkursów, gier i zabaw to wspaniała forma rozrywki dla najmłodszych. Jesienne biwaki realizowane są dzięki wsparciu Gminnego Programu Profilaktyki Alkoholowej.


Spotkania z piosenką Religijną i Refleksyjną – październik

Konwencja Spotkań z Piosenką Religijną i Refleksyjną na przełomie kilkunastu już lat uległa niewielkiej zmianie. Przede wszystkim nie są one organizowane w formie konkursowej. Organizatorzy szczególny nacisk kładą na wymianę doświadczeń i form ewangelizacji pieśnią. Przeżywanie radości wypływającej ze wspólnego śpiewu oraz szczególna atmosfera panująca podczas imprezy pozostawia za sobą niepowtarzalne wrażenia estetyczne i artystyczne.